Aktualności


Tydzień z Community Organising - podsumowanie

Tydzień z Community Organising - podsumowanie

2018-10-31

Wspólnie z przedstawicielami Krosna i Przemyśla wyruszyliśmy do Wielkiej Brytanii, by bliżej poznać założenia Community Organising przed jego adaptacją w Polsce.

Nie rób za innych tego, co mogą zrobić sami

- ta myśl, będąca jednym z założeń Community Organising, towarzyszyła nam przez cały tydzień, kiedy poznawaliśmy kolejne elementy tej idei. 

Od poziomu oddolnego, poprzez wsparcie samorządowe, po rządowy program. Podczas wizyty studyjnej  w ramach projektu "Społecznie Zorganizowani" spojrzeliśmy na model Community Organising z wielu perspektyw. Zaczęliśmy w Stockport, 130-tysięcznym mieście w sąsiedztwie Manchesteru. To miejsce, które w wyniku zanikania tradycyjnego przemysłu przeszło znaczne zmiany społeczno-gospodarcze. Organizatorzy Społeczni (Community Organisers) wspierają tutaj działania aktywizujące dla różnych grup, m.in. osamotnionych osób starszych, dla młodych, dla mających problemy z otyłością. Doprowadziło to do powstania inicjatyw takich, jak ogród społeczny, warsztaty gotowania czy Wellbeing Prescription, czyli recepty, w której „lekiem” są  działania wzmacniające integrację społeczną czy też poprawiające samopoczucie. Z Nicole Dean odwiedziliśmy Starting Point Community Learning Partnership & Startpoint Coffee Shop oraz The Windmill Coffee Shop – dochód z działalności tych lokali wspiera Organizatorów Społecznych, a ponadto miejsca te stanowią przestrzeń ich pracy.

Wizyta w jednym z najstarszych miast Anglii - Lincoln (ok. 100 tys. mieszkańców) - pozwoliła nam poznać kolejne obszary Community Organising. W środę gościliśmy na stadionie Lincoln FC, gdzie uczestniczyliśmy w szkoleniu wprowadzającym do założeń i zasad modelu. Przeprowadzili je Nick Gardham, CEO Community Organisers Ltd. oraz Joanna Okrasa, od kilku lat działająca jako Community Organiser na obszarze Sincil Bank w Lincoln. Następnego dnia spojrzeliśmy na funkcjonowanie  modelu    z perspektywy rezydentów oraz lokalnych władz. Rozmawialiśmy z mieszkańcami włączonymi w inicjatywy, kierownikiem organizacji wspierającej CO, Paulem Hamnett’em (Lincoln FC Sport & Education Trust) oraz menadżerem dzielnicy – Paulem Carrick’iem. Wszyscy wskazywali zgodnie, że to własnie wytrwałość w budowaniu zaufania  oraz  pobudzanie    oddolnego poczucia sprawczości przez Organizatorów Społecznych okazały się kluczowymi czynnikami sukcesu ich pracy na tym obszarze miasta.

Poszukując dobrych praktyk i cennych wskazówek trafiliśmy wreszcie na londyńskie Westminster. Piątek przyniósł nam świetne i inspirujące spotkanie z Miriam Levin - przewodniczącą Biura ds. Społeczeństwa Obywatelskiego w Wielkiej Brytanii. Rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego i w jaki sposób rząd zdecydował się wesprzeć rozwijanie idei Community Organising w małych, lokalnych społecznościach. Przewodnim tematem rozmowy był wdrożony w sierpniu dokument „Civil Society Strategy - building a future that works for everyone”  oraz  jego główne cele i założenia.

Godziny spędzone na dyskusjach o Community Organising pozwoliły nam wykonać milowy krok na drodze do opracowania modelu dostosowanego do polskich potrzeb i uwarunkowań. Naszemu Partnerowi - CO Ltd. - pragniemy raz jeszcze podziękować za przygotowanie wizyty oraz przekazaną wiedzę. A przed nami dalsze wyzwania. Jeszcze w tym roku zaplanowaliśmy kilka spotkań, podczas których będziemy wysłuchiwać  propozycji   przedstawicieli    miast w zakresie metod i obszarów działania Organizatorów Społecznych. 

 

Więcej informacji dla zainteresowanych:

1. Informacja o wizycie studyjnej na stronie Community Organisers Ltd.:
https://www.corganisers.org.uk/news/whistle-stop-tour-polish-organisers

2. Civil Society Strategy:
https://www.gov.uk/government/publications/civil-society-strategy-building-a-future-that-works-for-everyone

3. Starting Point Community Learning Partnership: 
https://startpoint.org.uk/

4. Lincoln City FC Sport & Education Trust:
https://www.lcfcset.com/

wszystkie aktualności


Centrum Doradztwa Strategicznego s.c.
Dagmara Bieńkowska, Justyna Szymańska, Magdalena Widuch

ul. Włóczków 22/3
30-103 Kraków

tel: +48 12 623 77 40

e-mail: cds@cds.krakow.pl

© Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. 30-103 Kraków, ul. Włóczków 22/3 tel./fax: +48 12 623 77 40 e-mail: cds@cds.krakow.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności, żeby dowiedzieć się więcej. [Zamknij]