Aktualności


Krakowa pomysły na czyste powietrze

Krakowa pomysły na czyste powietrze

2019-12-30

W dniach 18-19 grudnia w Krakowie w ramach wizyty studyjnej gościliśmy grupę przedstawicieli instytucji publicznych oraz mieszkańców Nowej Rudy

Wizyta została zorganizowana na zlecenie Urzędu Miasta Nowa Ruda.   Jest ona częścią działan podejmowanych przez miasto w projekcie Przyjazna przestrzeń dla mieszkańców – Inteligentna Nowa Ruda    dofinansowanym w ramach konkursu Human Smart Cities  (z tych środków jest również wsparty Smart Europe Experience). 

Podstawowym celem spotkań, które miały miejsce w Krakowie, ale także nieodległej Skale i Skawinie, było poznanie działań w tych ośrodkach ukierunkowych na walkę z wysokim zanieczyszczeniem powietrza.  Obszar ten należy do najbardziej obciążonych smogiem w Europie - równocześnie jednak pojawia się tu wiele inicjatyw, także oddolnych,  dążących nie tylko do twardego przeciwstawienia się problemowi (np. inwestycje w infrastrukturę ograniczającą emisję), ale także  uświadamiających jego wagę (kampanie,  happeningi itp.).

Rozwiązania obejmują często duże przedsięwzięcia, jak np. programy wymiany pieców. W wielu przypadkach są to jednak realizacje w mikroskali, takie jak parki kieszonkowe, ekrany wyświetlające informacje o jakości powietrza, zielone przystanki. Swoje aktywności przedstawiły instytucje publiczne oraz Alarmy Smogowe - niezależne organizacje w pełni skoncentrowane na walce z zanieczyszczeniem powietrza.

W wizycie swoje  rozwiązania oraz ich wizję na przyszłość przedstawili:

  •  Zarząd Zieleni Miejskiej,

  • Stowarzyszenie Podgórze,

  • Krakowski Alarm Smogowy,

  • UMiG Skała,

  • UMiG Skawina,

  • Skawiński Alarm Smogowy.

wszystkie aktualności


Centrum Doradztwa Strategicznego s.c.
Dagmara Bieńkowska, Cezary Ulasiński, Justyna Szymańska, Magdalena Widuch

ul. Włóczków 22/3
30-103 Kraków

tel: +48 12 623 77 40

e-mail: cds@cds.krakow.pl

© Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. 30-103 Kraków, ul. Włóczków 22/3 tel./fax: +48 12 623 77 40 e-mail: cds@cds.krakow.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności, żeby dowiedzieć się więcej. [Zamknij]