Aktualności


Turku za, Salo przed nami

Turku za, Salo przed nami

2019-03-05

W piątek 1 marca zakończyła się pierwsza wizyta studyjna w ramach projektu „Smart Europe Experience”.

11 przedstawicieli polskich gmin m.in. Zakliczyna, Gdańska, Piaseczna i Świdnicy odwiedzili Turku (Finlandia), gdzie zapoznali się z wdrożonymi tam smart rozwiązaniami z zakresu partycypacji społecznej i zrównoważonej mobilności.

Uczestnicy mieli okazję poznać projekty dla seniorów realizowane przez Bibliotekę Miejską m.in. Posłańcy Czytania (Reading Messengers) oraz na własne oczy przekonać się jak ważną rolę odgrywa to miejsce, które nawet w godzinach wieczornych było użytkowane przez różne grupy wiekowe.

Bardzo inspirująca była także wizyta w ośrodku edukacyjnym i centrum rodziny Syvalahti, gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje współczesna szkoła fińska oraz nowy model centrum zdrowia oferujący kompleksową opiekę dla rodziny i skupiający się w dużej mierze na działaniach profilaktycznych.

W Turku zaprezentowano także szereg działań zmierzających do osiągnięcia neutralności węglowej w 2029 roku m.in. z zakresu zrównoważonej mobilności poprzez wprowadzenie rowerów miejskich, elektrycznych autobusów czy planach powrotu do transportu tramwajowego.

Miasto realizuje również bardzo dużo projektów skierowanych do młodych mieszkańców. Uczestnicy w ramach wizyty odwiedzili centrum wsparcia dla osób młodych Ohjaaamo oraz uczestniczyli w obradach Miejskiej Rady Młodzieżowej.

W ramach projektu uczestnicy wysłuchali prezentacji dotyczących zaangażowania mieszkańców w kształtowanie lokalnych przestrzeni publicznych m.in. poprzez projekt Great Everyday Environment czy przy renowacji Parku Centralnego w dzielnicy Varissuo.

Mamy nadzieję, że odbyta wizyta studyjna będzie owocna i efektywna, a już w poniedziałek rozpoczęliśmy kolejną wizytę w Salo – mieście pierwszej fabryki Nokii.

Relacja z tego wyjazdu już wkrótce!

 

wszystkie aktualności


Centrum Doradztwa Strategicznego s.c.
Dagmara Bieńkowska, Cezary Ulasiński, Justyna Szymańska, Magdalena Widuch

ul. Włóczków 22/3
30-103 Kraków

tel: +48 12 623 77 40

e-mail: cds@cds.krakow.pl

© Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. 30-103 Kraków, ul. Włóczków 22/3 tel./fax: +48 12 623 77 40 e-mail: cds@cds.krakow.pl
Ta strona korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności, żeby dowiedzieć się więcej. [Zamknij]