Organizatorzy po szkoleniu w Wielkiej Brytanii
2019-06-18
Dzielenie się doświadczeniami jest najlepszą nauką - za nami wizyta studyjna Organizatorów Społecznościowych w Wielkiej Brytanii
2-dniowe spotkania i warsztaty w Stockport (w sąsiedztwie Manchesteru) zainaugurowali Nick Gardham oraz Nicole Wallace Dean - przedstawiciele Community Organisers Ltd. Oboje opowiedzieli o tym, jak zaangażowali się w organizowanie społeczności. W pierwszym ćwiczeniu uczestnicy zastanowili się nad założeniami, które mają na temat społeczności, a także na docieraniu i słuchaniu oraz ich znaczeniu. Ku zaskoczeniu wszystkich do tego zadania wykorzystano ... klocki LEGO.
W kolejnych sesjach skupiono się na Community Organising Framework. To graficzny schemat, ukazujący kluczowe etapy działania w myśl tego modelu. Zaproszono działaczy z Alvaney Family Practice i Arhur Greendwood Centre, którzy wykazywali, jak wykorzystują te założenia w swojej działalności. Natomiast Anne Wallace, założycielka Starting Point (przedsiębiorstwo społeczne), opowiedziała o przemianie okolicy Woodley Precinct, która przyczyniła się do zawiązania tej organizacji, dzięki zaangażowaniu miejscowej społeczności. Na podsumowanie pierwszego dnia, przedstawiciele CO Ltd. przeprowadzili kolejne ćwiczenia, które wykorzystują w przygotowaniu do roli. Dzień zakończyła refleksja uczestników na temat zebranych uwag i spostrzeżeń .
Drugi dzień zastanowić się nad trudnymi lub trudnymi scenariuszami w organizowaniu społeczności w tym m.in. jak zrealizować kampanię słuchania w Polsce. Becky Jackson, młoda Organizatorka Społecznościowa, podzieliła się swoją historią. Uczestnicy usłyszeli z pierwszej ręki od kogoś nowego w tej roli jak odnalazła się w tej działalności w swoich pierwszych miesiącach. Była to okazja do zastanowienia się, jak rozpocząć własne organizowanie społeczności, a następnie, jak przeprowadzić swoje pierwsze „pukanie do drzwi”. Becky pokazała także obszar swojej pracy, przedstawiając różne historie o spotkań, które dotąd odbyła.
Po raz kolejny Uczestnicy mieli okazję odnieść się do Zasad Pracy Organizatora Społecznościowego (Principles of Practice). W odróżnieniu do I szkolenia, tym razem mogli zastanowić się nad zasadami odnosząc się wprost do praktyki i zastanowić się, w jaki sposób są one stosowane w działalności, o której widzieli i słyszeli. Dało to także możliwość do krytycznej refleksji nad tym, jak zostaną one zastosowane w polskim kontekście i jakie wyzwania mogą zostać zaprezentowane. Po tym ćwiczeniu przemyscy i krośnieńscy Organizatorzy spojrzeli na własne doświadczenie w organizowaniu społeczności. Wspólnie zastanawiali się nad „wyzwalaczami”, które wpływają na naszą zdolność do słuchania, a także nad założeniami dotyczącymi konkretnych sytuacji i scenariuszy. Dzięki temu uczestnicy mogli podzielić się swoimi obawami związanymi z wystąpieniem trudnych scenariuszy słuchania, natomiast Nick i Nicola zademonstrowali przydatne zwroty i wskazówki, jak kierować określonymi sytuacjami.
Była to podróż zarówno merytoryczna, jak i emocjonalna. Wizyta studyjna pozwoliła przywieźć uczestnikom do Polski bagaż wiedzy, ale także nowych pomysłów na siebie i swoje działania ze społecznością. Wierzymy, że już wkrótce, po II szkoleniu, zebrane refleksje, doświadczenia i umiejętności unaocznią się w owocnej pracy na obszarach rewitalizacji Krosna i Przemyśla.
Centrum Doradztwa Strategicznego s.c.
Dagmara Bieńkowska, Justyna Szymańska, Magdalena Widuch
ul. Włóczków 22/3
30-103 Kraków
tel: +48 12 623 77 40
e-mail: cds@cds.krakow.pl